•  

        Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest kontynuacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowanego w latach 2016-2020. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

        W dniu 5 listopada 2021 r. Gmina Chrzanów podpisała umowę z Wojewodą Małopolskim w ramach wskazanego programu. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Królowej Jadwigi w Chrzanowie otrzymała dofinansowanie w wysokości 12.000,00 zł oraz 2.500,00 zł dla oddziałów przedszkolnych

        Wsparcie finansowe może być przeznaczone na sfinansowanie zakupu nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki oraz działań promujących czytelnictwo.

         

      • Konkurs czytelniczy

      • 4 kwietnia 2022 r. odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości książki Beaty Sarnowskiej pt. „Tajemnica krakowskich pocztówek”. Uczestniczyło 16 uczniów , którzy zmagali się na dwóch poziomach trudności konkursu.

        Na poziomie podstawowym wyróżnieni zostali uczniowie : Dorian z klasy 5 c, Timofii z klasy 5a i Arin z klasy 5 b. 

        W eliminacjach  poziomie rozszerzonym mistrzynią okazała się Joanna Głuszczenko z  klasy 5c.

                          

         

      • Dzień Głośnego Czytania

      • W ostatni dzień marca uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w przygotowanym przez uczniów klasy IV b i   V c głośnym czytaniu książki Beaty Sarnowskiej pt. „ Tajemnice krakowskich pocztówek”.

        Słuchacze mogli poznać przygody bohaterów : Kamy, Zuzy, Krzyśka i Wojtka podczas wakacyjnej podróży do stolicy Małopolski. Przez miasto prowadziły tropy, które nieznany przewodnik zostawiał w  różnych zabytkowych miejscach.

        Fabuła książki ilustrowana była prezentacją miejsc, do których podążali detektywi w  poszukiwaniu kolekcjistarych pocztówek Krakowa.

                                                                                

      • Teatrzyk kamishibai

      • 30 marca uczniowie klas I i II uczestniczyli w teatrzyku Kamishibai i obejrzeli bajkę o „Tyczce pomocniczce”. Zapatrzeni w piękne ilustracje słuchali z uwagą opowiadania o tym, jak zwykły kij stał się pomocny we wspólnej wędrówce Jeża i Zająca. Morałem płynącym z bajki były słowa, że do pomocy wystarczy  mądra głowa i dobre serce. Uczniowie podjęli rywalizację w grze opracowanej na podstawie tej bajki. Wzbudziła ona wiele emocji, tym bardziej, że można było otrzymać bonusy dla szczęśliwego gracza.

         

                                                             

      • Kocia wystawa

      • Wszystkie koty są wspaniałe,
        Te ogromne i te małe:
        Tygrys - żółty w czarne pasy,
        Ryś - przemierzający lasy,
        Wdzięczna puma, gepard szybki,
        żbik, ocelot, lampart gibki
        oraz lew - król zwierząt płowy
        i karakal - kot stepowy.
        Wszystkie sierść prześliczną mają.
        Całkiem miło wyglądają:
        Chętnie byśmy je głaskali
        lub za uszkiem podrapali.
        Lecz to groźne drapieżniki.
        Każdy z nich jest bardzo dziki,
        więc je tylko oglądamy
        i z daleka podziwiamy.
        A głaskamy te domowe
        małe kotki pokojowe!!!

        K. Nowicka : "Niesforny kotek"  (fragment)

        Z okazji Światowego Dnia Kota w bibliotece szkolnej zaprezentowana została wystawa literatury  z   kocimi bohaterami. Zgromadzono książki opowiadające o kocich przygodach dla dzieci młodszych i  starszych. Urzekające też były wiersze o naszych ulubionych zwierzakach. Uczniowie klas 1a,2b, 3b, 4b zdobyli informacje dotyczące pielęgnowania  kotów, poznali historię, legendy, przesądy  i  powiedzenia  : „nie kupuj kota w worku”, „kot zawsze spada na cztery łapy”, „kot własnymi ścieżkami chodzi”. Uczniowie klas 3 i 4 uczestniczyli w spotkaniu autorskim online z Waldemarem Cichoniem, udostępnionym przez krakowską bibliotekę. Natomiast młodsi obejrzeli bajkę „Przygody kota Filemona”. Mamy nadzieję, że uczniowie tych klas chętnie sięgną po książki o kotach.

                                                    

              

         

      • Książki zakupione do biblioteki szkolnej w ramach NPRCz 2.0

      • Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Królowej Jadwigi otrzymała środki finansowe z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup książek i wyposażenia szkolnej biblioteki. W listopadzie zebrano dezyderaty czytelnicze od uczniów i nauczycieli i opracowano zamówienie, które zaakceptowała Rada Rodziców i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Wtedy przystąpiono do weryfikacji cenowej zamawianych książek, a w grudniu książki zaczęły spływać do biblioteki szkolnej. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 539 pozycji dla uczniów i 154 książki dla dzieci z oddziałów przedszkolnych na łączną kwotę ponad 16 tysięcy złotych. Warsztat pracy nauczyciela – bibliotekarza został unowocześniony, gdyż dotychczas używany program biblioteczny MOL OPTIVUM został zastąpiony nową wersją MOL NET +. Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakłada zaplanowanie i przeprowadzenie różnorodnych działań rozwijających czytelnictwo, dlatego też zostały zabezpieczone  środki na nagrody książkowe dla uczniów. Wszystkie zakupione książki są już opracowane i czekają na czytelników. Pierwsze już trafiły do rąk najmłodszych – przedszkolaków i uczniów klas pierwszych. Mamy nadzieję, że nowe, piękne, kolorowe i wzruszające książki znajdą liczne grono czytelników.

                                   

        Działania realizowane  dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025

                

      • Spotkania przedszkolaków z książką

      • W październiku rozpoczęliśmy cykliczne spotkania z przedszkolakami. Na pierwszym spotkaniu powitała ich myszka Ninka, która opowiedziała o swojej przygodzie z organizowaniem zawodów pływackich i nieudanej podróży do miasta. Przedszkolaki oglądały wystawkę książeczek o zwierzętach, które mogły wypożyczyć do czytania w swojej sali przedszkolnej.

        Kolejne spotkanie z przedszkolakami poświęcone było legendzie o psiej wierności – Dżoku, z krakowskiego Ronda Grunwaldzkiego. Przedszkolaki słuchały opowieści o tym, jak Dżok opuścił schronisko, by zamieszkać z samotnym starszym panem. Bardzo podobał się rozdział o mądrej interwencji Dżoka, który usłyszał płacz zagubionej dziewczynki z klasy 1 b i opowiadanie o tym, jak ten pies uratował kamienicę przed pożarem. Poznały historię rocznego oczekiwania psa na powrót pana i oglądały pomnik Dżoka postawiony na Bulwarach Wiślanych. Dzieci mogły wybrać sobie książki o psach, by je oglądać i czytać w swojej grupie przedszkolnej.

                                                                                                                                                                                                         

         

                                                         

      • Przerwa na Czytanie

      • Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły włączyli się w Międzynarodową Akcję Czytania na Przerwie.   Akcja ta jest organizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Patronat honorowy nad nią sprawują: Lubuski Kurator Oświaty, Ośrodek Rozwoju Edukacji i  Ośrodek Rozwoju Edukacji za Granicą.  20 października  2021 roku podczas przerwy o godz. 11.15 czytało w naszej szkole 218 osób. Osiągnęliśmy lepszy wynik niż w ubiegłym roku pomimo, że kilka klas uczestniczyło w wycieczkach.  W tegorocznej edycji Przerwy na Czytanie wzięło udział 1867 placówek oświatowych z Polski i ze świata. W październiku 2021 roku czytało 377 586 osób. Został pobity rekord!

                                                               

              

         

      • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


      • Październik to miesiąc, w którym świętują biblioteki szkolne na całym świecie. W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem "Baśnie i legendy z całego świata". Uczniowie naszej szkoły poznawali baśnie i legendy, a potem wykonywali prace plastyczne. W naszym szkolnym konkursie wzięli udział uczniowie klas : 1a, 1b, 2b, 3b przedstawiając ilustracje wykonane różnymi technikami plastycznymi. Wyróżnione zostały prace uczennic : z klasy 1 b - Agnieszki, z klasy 2 b - Małgosi, z klasy 3 b - Emilki. Najpiękniejsze prace zostały zamieszczone na gazetce biblioteki szkolnej.